KOLESTEROL

Kolestrol tüm insanların, hatta en sağlıklı olanlarımızın bile dokularında var olan yapışkan yağ benzeri bir maddedir. Kolesterol hayvanlarda da bulunur ve bu nedenle, peynir ve süt ürünleri dahil olmak üzere, kırmızı et, tavuk ve balık gibi hayvansal ürünlerden alınan tüm gıdalarda vardır. Meyve, sebze, baklagiller ve tahıllar gibi bitkisel ürünlerde bulunmaz. Vücudun düzgün çalışması için gerekli olan kolesterol, hücre zarının zorunlu bileşenidir. Bazı hormonların üretilmesi için kolesterole ihtiyaç vardır. Bağırsaklarda besinlerden alınan yağın emilimine yardım eden safra tuzlarının oluşumu için gereklidir ve sinirler arasındaki iletişimi olanaklı kılan sinir liflerinin dış yüzeyinin bir parçasıdır. Ancak yaşamsal önemine rağmen gereksinim duydunuzdan fazla kolesteronüz olması mümkündür. Aslında karaciğer, bedenin gereksinim duyduğu tüm kolesterolü (ve genellikle gereksinim duyulandan da fazlasını) üretebilir, dolasıyla beslenmenizde hiç kolesterol olması gerekmiyor.

Lipoprotein adı verilen karaciğerde oluşturulan parçacıklar, kolesterol ile diğer yağları kan yoluyla bedende gereksinim duyulan yerlere taşınır. Üç ana lipoprotein vardır ve ağırlıklarına ya da yoğunluklarına göre adlandırılırlar: Çok düşük yoğunluklu lipoprotein (VLDL), düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL). Karaciğer VLDL salgılar ve bu kanda LDL' ye dönüştürülür. Kolesterelün büyük bölümü LDL'yle taşınır. LDL üzerindeki kolesterol tüm bedende gerekli fonksiyonların yerine getirilmesinde kullanılmak üzere hücrelere girer. Öte yandan kanda yüksek düzeyde LDL kolesterolü, arter duvarlarında kolesterol birikintilerine yol açar. Bu da arterleri daraltan ve kan akışını yavaşlatan plak oluşumunu başlatır. Bu nedenle, LDL kolesterolü "kötü" kolesterol olarak bilinir.

HDLde kanda kolesterol taşır, ancak LDL'den farklı olarak olumlu bir rol oynar. Hücredeki ve plaklardaki kolesterolü alarak yeni VLDL yapımı veya dışkıyla birlikte bedenden atılması için karaciğere geri taşıyan bir çöpçü gibidir. Bu nedenle HDL kolesterole genellikle "iyi" kolesterol olarak bakılır, çünkü arterlerdeki kolesterolü temizler.

Yüksek kolesterol düzeyi, ateroskleroz oluşumuna katkıda bulunduğu için kolesterol düzeyinizin düşürülmesi kalp krizlarini önlemeye yardımcı olabilir. Öte yandan doktorunuz sizi kolesterol düzeyinizi düşürmeye yönlendirdiğinde, HDL kolesterolü düzeyinizin değil LDL kolesterolünüzün düşürülmesinden söz ediyordur. Aslında HDL kolesterolünüz ne kadar yüksekse okadar iyidir.

İZMİR KARDİYOLOJİ