ORUÇ VE SAĞLIK

KARDİYOLOG DR. ÇETİN AYDIN’ DAN ORUÇ TUTACAK KALP HASTALARINA UYARI GELDİ

Oruç tutacakların sıcak ve uzun günler nedeniyle bu yıl daha dikkatli olması gerekiyor. Zira uzmanlara göre, sıvı ve tuz kaybı nedeniyle sağlıklı kişilerde bile tansiyon, kalp ritminde bozukluk, baygınlık ve kan şekerinde düşme gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor...

Özel İzmir Kardiyoloji Dal Merkezi hekimlerinden kardiyolog Dr. Çetin Aydın Ramazan ayının uzun ve sıcak yaz günlerine geldiği şu günlerde kalp ve tansiyon hastalarını dikkatli olmaları yönünde uyarıyor. Mevsim itibariyle oruç süresinin uzun ve havanın sıcak olması kalp yetersizliği, tansiyon ve şeker hastalarını olumsuz etkileyeceğine işaret eden kardiyolog Dr. Aydın, uzun süreli açlıktan sonra iftarda birden fazla miktarda ağır gıdalarla beslenmenin kalbin yükünü arttıracağını ve bunun sonucunda kalp krizi,ve ani tansiyon yükselmesi riskinin artacağını söyledi. Özel İzmir kardiyoloji dal merkezi hekimi kardiyolog Dr. Çetin Aydın ramazan ayı süresince kalp ve tansiyon hastalarına ciddi uyarılarda bulunduğu açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“ Sağlıklı kişilerin oruç tutmasının beden ve ruh sağlığı üzerinde yararlı etki yaptığını biliyoruz. Ancak devamlı ilaç kullanması gereken kalp damar, tansiyon, şeker, kalp yetersizliği, ritm bozukluğu, gibi kronik hastalığı olan kişilerin oruç tutmadan önce kendi durumlarını bilen doktorlarına danışmaları uygun olur. Oruç tutmak insanı manevi açıdan rahatlatacağı için strese bağlı yükselen şeker ve tansiyon hastalarını rahatlatabilir. Ancak mevsim itibariyle oruç süresinin uzun ve havanın sıcak olması kalp yetersizliği, tansiyon, şeker, ritm bozukluğu, koroner arter hastalığı bulunan kişileri olumsuz etkilemektedir. Uzun süreli açlıktan sonra iftarda birden fazla miktarda ve ağır yemek yemek kalbin yükünü artırarak kalp krizi, tansiyon yükselmesi, kalp yetersizliği felç gibi durumlara yol açabilir. Eğer koroner damar hastalığı biliniyor ve tedavisi uygun şekilde yapıldıysa, yani stent, bypas v.s, ve hasta 2-3 ilaç kullanarak günlük yaşantısında sorunsuz ise ilaçlarını iftarda ve sahurda kullanarak orucunu tutabilir. Ancak koroner arter hastalığı olduğu biliniyor, ancak tedavisi uygun şekilde yapılmamışsa ve günlük yaşantısında göğüs ağrısı oluyorsa, bu durum hastalarda kalp krizi riskini arttıracağından oruç tutmamaları gerekir. Aynı şekilde tansiyon hastalarında eğer 1 ilaçla tansiyonları normal seyrediyorsa, ilaçlarını almak kaydıyla oruç tutabilirler. Ancak tansiyon hastalarının oruçlu iken ikindi ve akşam saatlerinde ve iftardan sonra tansiyonlarını ölçtürerek, tansiyonda normal sınırlarının altında veya üstünde dalgalanmalar oluyorsa oruç tutmamaları gerekir. Kalp yetersizliği ve ritm bozukluğu hastaları, kalp kası hastalığı bulunanlar, insulin kullananlar, birden çok ilaç aldığı halde tansiyonu düzenli olmayan hastaların oruç tutmaması gerekir. Ağızdan ilaç kullanan şeker hastalarında da kan şekerinde düşme olacağından ve uzun süreli açlık ve susuzluk nedeniyle vücutları zarar göreceğinden oruç tutmaları son derece sakıncalıdır.”

İZMİR KARDİYOLOJİ