TANSİYON HOLTER

izmir-kardiyoloji-tansiyon-holter-hizmeti

TANSİYON HOLTER NEDİR ?

Tansiyon holteri 24 saat boyunca tansiyonumuzu ölçen otomatik dijital tansiyon aletidir.

Cihazın mekanik kısmı, geri kalan da tansiyon ölçen tansiyon manşonudur. İki parçadan oluşur. Mekanik kısım vücuda bir elbise askısı gibi askıyla asılabilir. Vücuda bağlanabilir, diğer kısımda kola tansiyon manşonu dediğimiz tansiyon ölçen kısmına bağlıdır.

24 saat boyunca bu alet tansiyonumuzu ölçer. Bu sırada kolunuzda tansiyonla ilgili ölçüm sırasında manşonun şiştiğini hissedebiliriz. Belli aralıklarda ölçüm yapar. Gündüzleri 15 dakikada bir geceleri yarım saatte bir ölçüm yapabilir.

Avantajı ise, özellikle geceleri hastanın uykuda tansiyonlarını bilgi verir ve 24 saat boyunca hastanın tansiyon ortalamalarıyla ilgili yani bir anlık tansiyon değil de 24 saat boyunca tansiyondan ortalama değerlerini verir.

Bu çok önemlidir. Anlık tansiyonda tansiyon tanısını koymakta zorlanılabilir. Hastanın inişli çıkışlı tansiyonları vardır. O yüzden 24 saat boyunca tansiyon aleti takarak hastanın ortalama tansiyonların ne olduğunu gece tansiyonlarında düşme mi oluyor yoksa yükselme mi oluyor, tansiyon holteri bu konuda bize daha net ve ayrıntılı bilgi verir. Bu yüzden tansiyon holteri sık olarak kullanmaktadır.

İZMİR KARDİYOLOJİ